Floranada - Pláže

FLORIDA EAST COAST BEACHES NEAR

POMPANO BEACH AND FORT LAUDERDALE

IF YOU LOVE TO BATHE IN THE BEACH AND SUN, YOU WILL REALLY ENJOY FLORIDA, THE SUNSHINE STATE. FLORIDA’S BEACHES ARE FILLED WITH SOFT, FINE SAND. THEY ARE ALSO CLEAN AND SAFE. DIFFERENT TIMES OF THE DAY MAY INDICATE THE BUSYNESS OF THE BEACHES. BELOW IS A DESCRIPTION OF BEACHES CLOSEST TO OUR CONDOS.

BEACH AT NE 16 ST

Only a ¼ mile away from our condo stands a long and beautiful beach. The sand is fine and the water has a pleasant temperature year round. There are many activities to do on this beach due to the accessible location, such as playing volleyball on the sand court or going to the jet ski rental. This is also an ideal beach for kite enthusiasts on windy days.

BEACH AT ATLANTIC BLVD

This beach is about 5 minutes south by car on A1A. There are many parking meters along the beach, so it will be easy to always find a spot. The focal point of this beach is a new pier that’s suitable for fishing but also for romantic walks. The beach is very wide and the water is clear. You can walk along the promenade and also run or workout in the outdoor fitness. There are even playgrounds that children will love. It is worth noting two new restaurants Beach House and Lucky Fish next to the pier.

BEACH IN LAUDERDALE BY THE SEA (COMMERCIAL BOULEVARD)

It is about 10 minutes south by car on A1A. This beach and its surroundings attract a lot of tourists and locals due to its day and nightlife appeal. It also has a lot of restaurants, bars and souvenir shops.

BEACH IN FORT LAUDERDALE

This beach is 25 minutes south down A1A and it is about 2 miles long. The beach is not as wide as the others because it’s separated from the sidewalk by a protective wall that shields the road from the water. Parking is paid along the street. There are plenty of palm trees and the water is a beautiful turquoise. This is an ideal spot for paddle boarding, and there is also a rental shop located here.

BEACH IN DEERFIELD BEACH

The last recommended beach is near Embassy Suites in Deerfield Beach. What makes this beach magical is that there are artificially created miniature bays by the rocks; therefore, a greater feeling of privacy is given. The water here is also a beautiful turquoise color. Take A1A north and in 10 minutes you will be in Deerfield Beach.

Floranada - Pláže

Pláže na východním pobřeží Floridy

v oblasti Pompano Beach a Fort Lauderdale

PLÁŽ U NE 16 ST

Je vzdálená 150 m od našeho apartmánu, je široká, písek je jemný, dá se tu najít hodně mušlí a voda má příjemnou teplotu po celý rok. Na této pláži je volejbalové hřiště vhodné pro beach volejbal a také si zde můžete pronajmout vodní skútry. Slunečníky a lehátka si můžete donést z apartmánu. Když je příznivé počasí a fouká vítr, sjíždějí se zde příznivci kitingu.

PLÁŽ U ATLANTIC BLVD

Se nachází od nás cca 5 min cesty autem na jih po A1A. Parkovat se zde dá podél pláže, jsou zde parkovací automaty, ve kterých se dá platit dolary i platební kartou. Dominantou této pláže je staré dřevěné molo, které vchází do moře. Molo je vhodné pro rybolov, ale i pro romantické procházky. O bezpečnost na této pláži se starají plavčíci. Pláž je opět hodně široká, voda průzračně čistá. Podél pláže je promenáda, kde se dá korzovat, běhat popřípadě si můžete zacvičit ve venkovním fitness. Děti si zde určitě oblíbí krásné dětské hřiště. Kousek od mola se nachází starý stylový Irish pub a další restaurace.

PLÁŽ V LAUDERDALE BY THE SEA (COMMERCIAL BOULEVARD)

Je vzdálená cca 10 min autem po A1A jižním směrem. Na této pláží, ale i v přilehlých uličkách to žije po celý den a noc, protože se zde nachází spousta stylových restaurací, barů a obchůdků se suvenýry. U pláže je opět dřevěné molo. Pláž je hlídaná plavčíky.

PLÁŽ VE FORT LAUDERDALE

Je dlouhá asi 3 km, dojedete sem cca za 15 min, směr jih A1A. Pláž není až tak široká jak předchozí, protože je oddělená od chodníku, ochrannou zídkou, která chrání silnici před vodou. Parkování je placené podél cesty. Jsou tu palmy a nádherná tyrkysová voda. Protože je pláž hodně dlouhá, má svá klidnější a rušnější místa. Určitě stojí za to se aspoň jednou sem podívat. Pokud si chcete zkusit Paddle surf najdete zde malou půjčovnu.

PLÁŽ V DEERFIELD BEACH

Poslední z doporučených pláží v okolí je pláž u hotelu Embassy Suites v Deerfield Beach. Má své kouzlo v tom, že zde jsou uměle vytvořeny malinké zátoky ze skal a máte tak dojem většího soukromí. Voda v tomto místě má nádhernou tyrkysovou barvu. Dostanete se sem během 10 min po A1A směr sever. Parkování je opět placené.

KLIKNUTÍM NA MAPKU SI JI ZVĚTŠÍTE